Informace o nás

 
Jako úplně první v ČR jsme v roce 2013 jsme vytvořili projekt, jehož cílem je chození naboso podporovat a poskytovat zázemí všem, kdo chtějí aktivně bosou turistiku  provozovat.

V České republice vždy bylo hodně příznivců bosování, ale mnoho jich ovládal stud, strach a obavy z reakcí okolí  a společnost snad i předsudky. Nebylo snad dne, kdy by  někdo na ,,bosých" diskusních fórech na netu nevyjádřil obavu a nebo nepopsal zkušennost kdy šel bos a kolemjdoucí si klepali na čelo.

Chtěli jsme to změnit, společnost někam posunout, někam víc k toleranci, hnout nějak se společenskými konvencemi a pomoci lidem být sami sebou.

Ano, byli jsme to tenkrát my, kdo spískal tento trend, trend chůze naboso jemuž propadá stále více lidí.
 

A takhle to všechno začalo 

Všechno to začalo někdy na podzim v roce 2012. Dva kamarádi,  David Mrhač  a Vláďa Tocauer byli na výletě v Tiských stěnách u Tisé nad Labem. Jak jinak, než bosky. Nebylo to poprvé, co takhle na boso sami, či s nějakou kamarádkou vyrazili bez bot. 

Pokud chodíte bosí po místech, kde se zdá terén pro bosá chodidla  náročný, stane se vám občas, že vás někdo zastaví, dá se s vámi do řeči a případně vám přátelsky to bosování  rozmlouvá s obavou, že si zničíte nohy. A vlastně tohle se těm dvěma stalo na tom výletě.

A tak Vláďa prohlásil: ,,Bylo by zajímavé, kdyby existovalo občanské sdružení, které by bosování propagovalo. Představ si, dali bysme  takovému udivenému kolemjdoucímu do ruky vizitku a bylo by."

David na to řekl: ,,Já tenhle nápad už dlouho nosím v hlavě. Dokonce si myslím, že by se to sdružení mohlo jmenovat Bosá turistika". 

,,Navíc", pokračoval David, ,,už mám dost toho fňukání lidí  na fórech ,,bosky naboso", jak je okolí netolerantní a nebo jak mají bosonožci obavy co tomu okolí řekne, a  proto se stydí se chodit bosi. Pojďme s tím něco udělat. Ukažme veřejnosti, že chodit bos je příjemné, zdravé a přirozené a pojďme povzbudit ty, co bosí chodí rádi. Ukažme jim, že v tom nejsou sami, ať se neostýchají dělat to, co je jim příjemné. Změňme to.

Už se asi nikdy nedozvíme, kdo z obou hochů přišel s myšlenkou občanského sdružení dříve, jisté však je, že Vláďa ji vyslovil jako první a David vymyslel název. Slovo dalo slovo a  ti dva si řekli, proč to nezkusit.

David a Vláďa mají tři kamarádky. Pavlu, Kačku a Martu. Tyhle holky také milují chození bosky a tak nadšeně souhlasily jít do toho s nimi.

A tak se všech pět přátel sešlo někdy koncem května 2013 coby přípravný výbor, aby se dohodli na stanovách a sepsali návrh na registraci. 

Poté byl již tah na Davidovi, který připravil potřebné dokumenty, vykomunikoval s Ministerstvem vnitra některé drobnosti a podal návrh na registraci. A pak, dne 10.6. 2013 bylo občanské sdužení BOSÁ TURISTIKA o.s.  konečně zaregistrováno a byl spuštěn web bosaturistika.cz

O rok později  skoro na den přesně 9. 6. 2014 vnikly další webové stránky pro bosochodce, založené Igorem Sloukou, TuristikaNaboso.cz.

Dne 2. 9. 2021 uzavřel spolek BOSÁ TURISTIKA , z.s.  SMLOUVU O SOUČINNOSTI s KLUBEM ČESKÝCH TURISTŮ  a vnikl tak Odbor Bosé turistiky u KČT, v čele s předsedou Davidem Mrhačem, zakladatelem spolku  Bosá turistika a Igorem Sloukou jako s místopředsedou. 

 


ČÍM SE ZABÝVÁME A CO VÁM PŘINÁŠÍME
 
VOLNOČASOVÉ AKTIVITY     PROJEKTY ADRENALINOVÉ KURZY
ORGANIZUJEME
BOSÉ VÝLETY
BOSOVIŠTĚ
PROGRAMY PRO DĚTI 
 STAVÍME 
BOSÉ STEZKY
FIREWALKING
CHŮZE PO ŽHAVÉM ZHLÍ
GLASWALKING
CHŮZE PO STŘEPECH
  

 

...více  ...více  ... více  ...více                     ...více